Bakırcılık Ve Kalaycılık Mesleği Yok Oluyor

Bakırcılık Ve Kalaycılık Mesleği Yok Oluyor

31-08-2018

BU MESLEKTE USTA VE ÇIRAK YETİŞMİYOR

KALAYCILIK MESLEĞİDE BİTİYOR

Sivas’ta en gözde mesleklerden olan Bakırcılık ve Kalaycılık mesleği , teknolojiye yenik düştü. Gerek Türkiye’de gerekse de ilimizde son yüz yılın en gözde mesleklerinden olan mutfak eşyalarının vazgeçilmezi kalaycılık, iki ustayla yaşatılmaya çalışılıyor.

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, eski buğday pazarı içerisinde faaliyet gösteren ve bakırların kalayını zor şartlar altında yapmaya gayret gösteren İbrahim Ödül’ü işyerinde ziyaret etti.

Bakırdan yapılan mutfak eşyalarına olan talebin azalması ve meslekte çırak yetişmemesi nedeniyle kalaycılık mesleğinin yok olduğunu vurgulayan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, “Bir zamanların en gözde mesleklerinden olan Bakırcılık ve Kalaycılık mesleği de yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bakırdan yapılan eşyaların kullanım alanlarının önceden daha fazla olması insanları bakır kullanmaya yöneltiyordu. Şimdilerde ise bakırdan yapılan eşyaların tercih edilmemesi ve meslekte çırak yetişmemesi nedeniyle bu mesleğin yok olmasına neden oluyor. Sivas’ta şu anda iki ustamız bu mesleği yaşatmaya çalışıyor.

Yaşlı olmaları ve imkansızlıklara rağmen bakıcı ve kalaycı olarak mesleğini devam ettiren ustalarımız da zor durumdadır. Artık bakırlardan kap yapamıyorlar, sadece eski kapları kalay yaparak mesleğini sürdürüyorlar. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin gelecek nesillere aktarılması için mutlaka çırak yetiştirilmesi ve el sanatları çarşısı açılmalıdır. “dedi.

Yıllardır baba mesleğini yaşatmaya çalışan 66 yaşındaki kalaycı İbrahim Ödül ise ilkokul yıllarında babasının yanında başladığı mesleğini kendi imkanlarıyla yaşatmaya çalıştığını, şartların zorlaştığını, mesleğin eski rağbetini yitirdiğini ve çırak yetişmediğini belirterek, bu tür mesleklerin yaşatılması için destek verilmesini istedi.

Anket

2019 Yerel Seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstiyorsunuz ?

Selahattin Gurkan
Hacı Uğur POLAT
Ali BAKAN
İzzet GÖREN