Elazığ’da Girişimcilik Kursu Başladı

Elazığ’da Girişimcilik Kursu Başladı

30-01-2019

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM)’de KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri başladı.

28 Ocak- 12 Şubat 2019 tarihleri arasında 4 grup halinde EBEGEM’de yapılacak eğitimle devam şartını sağlayan birçok girişimci adayı sertifikalarını alacak.

KOSGEB Uzmanı Hakan Özcan tarafından verilen eğitimde; kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik 30 saat olarak gerçekleştirilecek eğitimle girişimci adaylarına iş yeri açmadan önce dikkat edilmesi gereken konular ve başvuru süreci anlatılıyor.

Devam eden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve iş planı kavramı ve ögeleri, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan, iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan ve iş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar başlıklı dört ana modül çerçevesinde ele alınarak toplam 30 saatlik eğitim süreci, 12 Şubat’ta tamamlanacak.

Girişimci adaylarının özellikle imalat sanayi dahil olmak üzere çok çeşitli konularda iş fikirlerine sahip oldukları görülmekte. Çeşitli sektörlerde kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik düzenlenen söz konusu eğitimle; girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlayarak girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenmekte.

Girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazanan katılımcılar; kuracakları işletmeler için KOSGEB'den 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi olmak üzere toplam 150 bin TL tutarındaki destekten gerekli şartları ve koşulları tamamlamaları halinde faydalanabilmekte.

ÇEVRE İLLERDEN KATILIM VAR

Kurulduğu günden bugüne istihdama yönelik eğitimleriyle adından söz ettiren Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme ve Eğitim Merkezi tarafından başlatılan kurslar çevre illerden gelen katılımcılardan büyük beğeni topluyor.

“Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” için Diyarbakır ve Malatya başta olmak üzere çevre illerden gelen kursiyerler, bu tür kursların çok nadir olduğunu yaşadıkları şehirlerde bu imkanları bulamadıklarını bu yüzden Elazığ’ı tercih ettiklerini ifade ettiler. Kursiyerler ayrıca Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz başta olmak üzere, EBEGEM’e ve KOSGEB yetkililerine teşekkür ettiler.

Elazığ Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yeni açılacak eğitimlere katılmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerektiği, ayrıca doğrudan EBEGEM’den de bilgi alabilecekleri belirtildi.

Anket

2019 Yerel Seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstiyorsunuz ?

Selahattin Gurkan
Hacı Uğur POLAT
Ali BAKAN
İzzet GÖREN