Kiraz “Şeker Ya Kahtalı’nın Firmasının Deposunda Ya Türkşeker’in”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz “Piyasada şekerin olmadığını belirterek “Şeker ya Kahtalı’nın firmasının deposunda ya TÜRKŞEKER’in” dedi.

25-03-2022

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Şeker Fabrikasında yaşanılan gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kiraz; “Malatya Şeker Fabrikası’nda daha önce talepte bulunan bütün üreticiler, esnaflar şekere rahatlıkla ulaşabilirken şimdi Türkşeker üzerinden AKP Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı’nın firması aracılığıyla piyasaya satabilmektedir. Malatya Şeker Fabrikası’nda üretilen şekerin tümü ya Türkşeker’in deposunda ya da Milletvekili Hakan Kahtalı’ya ait işletmenin deposunda stoklanmaktadır. Bu durum Malatya’da arıcılık yapan, şekerleme üzerine üretim yapan pastane, fırın gibi unlu mamuller üreten işletmenin işlerinin adeta durma noktasına getirmiştir” dedi.

FABRİKADA 275, PİYASADA 800 LİRA

Yüksek miktarda şeker kullanan esnafların çok yüksek fiyatlarla şekere ulaşabildiğini belirten Enver Kiraz “Tek elde toplanan ve dağıtımı yapılan 50 kg’lık şeker torbasını milletvekilinin firması 275 TL gibi bir rakama alırken, üreticiler esnaflar 50 kg olan şeker torbasına 800 TL’ye dahi ulaşamamaktadırlar. Ayrıca tüketiciler milletvekilinin firmasının 5,5 TL’ye şeker fabrikasından aldığı şekere 16 TL’ye bile ulaşamamaktadırlar.  Aradaki bu devasa rantı kimler alıyor, bunu elbette ki kamuoyunun değerlendirmesine ve vicdanına bırakıyoruz. Şeker tek elde toplandığı için şeker üzerinden büyük bir oyun oynanmakta. Şeker piyasaya sürülmeyerek fiyatının afaki yükselmesi sağlanmakta.” şeklinde konuştu.

ESNAF İSYANDA!

CHP İl Başkanı Enver Kiraz; “Şeker Fabrikası bile bu durum karşısında zarar etmeye devam ederken piyasada çok yüksek fiyatlara dahi şeker bulamayan arıcılık yapan üreticiler, şekeri hammadde olarak kullanan birçok işletme ayrıca kıraathane, market gibi esnaflar başta olmak üzere binlerce esnaf isyan etmekte ama arada milletvekilinin firması büyük bir rant elde etmekte. Diğer taraftan bir başka milletvekili de Türkşeker’de çalışanları belirlemekte. Kendine ve partisine yakın olan kişileri işe aldırmaktadır. Bu durum Şeker Fabrikasının AKP milletvekillerinin rant alanı olduğunu göstermektedir.” dedi.

Anket