Muallim İsmail Hakkı Bey Besteleri Konseri Düzenlenecek

Muallim İsmail Hakkı Bey Besteleri Konseri Düzenlenecek

10-04-2019

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü periyodik konserleri ve programlarına devam ediyor. Koro Müdürü Olcay BÜRHAN yaptığı açıklamada, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu olarak geçmişten günümüze gelen bestekarları anmak ve eserlerini tanıtmak amacı ile düzenlenecek konserinde Klasik Türk Müziğinin büyük üstatlarından Muallim İsmail Hakkı Bey hocamızın bestelerinden oluşan bir repertuarla izleyicilerimizin karşısına çıkacağız; Koro Şefi Kenan ÇİMTAY yönetiminde Koromuz sanatçılarının solo ve koro olarak seslendirecekleri bir birinden güzel eserleri izleyicilerimizin beğenisine sunacağız.

Klasik Türk Müziğimizin büyük bestekârları Muallim İsmail Hakkı Bey 1865 yılında İstanbul'un Balat semtinde dünyaya geldi. Muallim lakabıyla tanınan İsmail Hakkı Bey, kurduğu Musiki-i Osmânî Cemiyeti (Mektebi) ile dönemin musiki eğitim ve öğretim çalışmalarını önemli ölçüde desteklemiş, önceleri birkaç kişiden ibaret olan incesaz takımlarındaki geleneksel yapının dışına çıkarak otuz-kırk kişilik ses ve saz topluluğu ile halka açık icraların ilk örneklerini vermiş, ayrıca Şehzadebaşı’ndaki Yeni Ferah Tiyatrosu’nda kurduğu İstanbul Opereti’nin orkestrasını bizzat yönetmiştir. İsmail Hakkı Bey’in el yazısı ile derlediği, defterlerden oluşan nota koleksiyonu ölümünden sonra Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından satın alınmış olup günümüz Türk musikisi repertuarının önemli kaynakları arasında yer almaktadır. Yayımlamaya başladığı eserlerinden ise ancak dört fasikül çıkarabilmiştir. 30 Aralık 1927 yılında kayıp etiğimiz sanatçıyı ölümünün 92 yılında Elazığ Devlet Korosu olarak rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Devlet Klasik Türk Müziği Korosu olarak Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde 12.04.2019 Cuma günü Saat: 20:00’de Koro Şefimiz Kenan ÇİMTAY yönetiminde izleyicilerimize sunacağımız Muallim İsmail Hakkı Bey besteleri isimli konserimizde Solo ve Koro eserlerden oluşan repertuarla izleyicilerin karşısına çıkacaklarını belirtti.

Koro Müdürü Olcay BÜRHAN yapılacak konserlerimize tüm halkımızın davetli olduğunu, konserlerimizde bizleri yalnız bırakmayacak olan hemşerilerimize iyi seyirler diledi.

Anket

2019 Yerel Seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstiyorsunuz ?

Selahattin Gurkan
Hacı Uğur POLAT
Ali BAKAN
İzzet GÖREN