Projeyi Hep Birlikte Şehrimize Kazandıralım

Projeyi Hep Birlikte Şehrimize Kazandıralım

20-08-2019

Sivas’ta modern sanayi sitesi kurulması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından kurulan Seyfebeli Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetimi, alt kooperatiflerini bilgilendirdi.

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kurulan 14 kooperatifin başkanlarıyla bir araya geldi.

Başkanımız Hilmi Bilgin yaptığı açıklamada, “Projenin esas unsurları olan 14 kooperatif başkanımızla birlikte süreci değerlendirmek ve önümüzdeki yol haritasını birlikte paylaşmak amacıyla bir araya geldik. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Seyfebeli Sanayi Sitesi şehir içinde kalan sanayi sitelerinin dönüştürülmesi amacıyla hükümetimiz tarafından devlet desteği kapsamına alındı.” dedi.

Proje ve yapılacağı mevki hakkında bilgi veren Başkan Bilgin, “Organize Sanayi Bölgesinin karşısında 850 hektarlık alan Sanayi Sitesi olarak belirlendi. Bu 850 hektarın 170 hektarı mera ovası olan alan millet bahçesi olarak ayrıldıktan sonra kalan 680 hektar sanayi alanı olarak belirlendi. Bununda yaklaşık 180 hektar hazine arazisi kalan 500 hektar kamulaştırma alanı… Bu kamulaştırma kısmı çözülünce diğer işler devam edecek. Seyfebeli Sanayi Sitesi Kooperatifi Genel Kurulunu yaptık, kooperatifi belediye bünyesine aldık. Kira ödemeden belediye bünyesinde götüreceğiz. Seyfebeli Sanayi Sitesi hükümetimizin eylem planına girmiş bir proje devam ediyor. Belediye Başkanlığı olarak Ticaret Sanayi Odamız ve Esnaf Odalarımızla projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi noktasında takipçisi olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Bilgin; “Projeyi bir an önce kamulaştırma aşamasına getirerek, süreci başlatacağız. Ondan sonra da neler yapılabilirse bu noktanın takipçisi olacağız.” dedi.

“Bu proje sadece Sivas’a özgü bir proje değildir.” diyen Başkanımız Bilgin, “2014 yılından önce yapılan bir proje. 2014 Türkiye’si ile bugünkü Türkiye çok farklı. 2014 yılında uygulanan proje ile bugünkü uygulanacak veya 2-3 sene sonra uygulanacak projeler çok farklı. Seyfebeli Sanayi sitesi hız kesmeden devam ediyor. Bunu hızlı bir şekilde hayata geçirmek için hepimiz üzerimize düşeni yapacağız. Dedikoduya mahal vermeyeceğiz. Birlik beraberlik içerisinde bu projeyi şehrimize kazandıracağız.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, kamulaştırmanın çok fazla olacağını ve projenin bir ya da iki yıl aksama yaşanabileceğini söyledi.

Eken “Bu proje hepimizin projesi… Projede rafa kalkma diye bir şey yok. Gecikme olsa da tamamlanacaktır. Çatı kooperatifi olarak bu projenin her zaman takipçisi olacağız. Başkanımıza bizi bir araya getirdiği için de teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Esnaf Odaları Başkanı Beşir Köksal ise, “belediye başkanımız çok iyi niyetli… Belediyeden yer verip, görevlendirme yapıp, maaş ödenmemesi, kira verilmemesi açısından kooperatifimize katkıları oldu, kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantının sonunda kooperatif başkanlarının sorularına cevap verildi.

Anket